Ubezpieczenie mieszkania – na co wrócić uwagę?

 

Nieruchomości często stanowią centralną część naszego majątku – zdecydowanie należą do najważniejszych i najbardziej wartościowych z jego składników. Należy zatem zadbać o szczególne bezpieczeństwo domu. Ubezpieczenie mieszkania pomoże zamortyzować finansowo straty w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Zanim w nie zainwestujesz, warto jednak sprawdzić, jakie czynniki powinny zwrócić Twoją szczególną uwagę podczas porównywania ofert.

Zakres ochrony polisy ubezpieczeniowej – co powinno się w nim mieścić?


Nie każdy pakiet obejmuje ochronę przed wszystkimi możliwymi czynnikami ryzyka. Jeśli decydujesz się na ubezpieczenie mieszkania, upewnij się, że zakres polisy obejmuje wszystkie możliwe nieszczęśliwe zdarzenia, takie jak pożar, zalanie, kradzież czy klęski żywiołowe. Atrakcyjnym rozwiązaniem jest także wybór pełnej ochrony majątku. Oznacza to, że w razie zniszczenia lub kradzieży polisa pokryje straty związane nie tylko z elementami stałymi (murami, podłogami i drzwiami w domu), lecz także cenne elementy ruchome, np. sprzęt RTV, AGD czy kosztowności.

Suma ubezpieczenia – czyli kwota, którą otrzymasz na wypadek poniesienia strat


Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swój wzór formułowania umów, jednak niezależnie od wybranej oferty w postanowieniach musi znaleźć się jednoznaczne określenie sumy do wypłacenia na wypadek strat. W niektórych wypadkach może być to kwota wspólna, określana na podstawie łącznej wartości elementów stałych mieszkania. W innych — będzie ona zależna od oszacowanej wartości każdego z uszkodzonych lub skradzionych przedmiotów oraz innych składowych ubezpieczenia.

Wyłączenia i ograniczenia – co oznaczają?


Każda umowa musi mieść jednoznacznie określone i konkretne Ogólne Warunki Ubezpieczenia – czyli OWU. Wśród nich znajdują się także przypadki, których polisa chroniąca mieszkanie nie będzie obejmować. Wyłączenia i ograniczenia mogą mieć różny charakter. Niektóre z nich zakładają, że rekompensata nie przysługuje, gdy do szkody doszło w wyniku rażących zaniedbań użytkownika lub jego celowego działania. Inne zaś uniemożliwiają wypłatę świadczenia z ubezpieczenia mieszkania, jeśli doszło do kradzieży lub zniszczenia szczególnego, bardzo specyficznego typu majątku — np. trofeów myśliwskich. Każdy z takich punktów w warunkach ogólnych może być kluczowy w procesie uzyskania satysfakcjonującej kwoty.

Inne, lecz równie ważne czynniki ubezpieczenia mieszkania


Kiedy określisz już najważniejsze czynniki, warto zwrócić uwagę również na kilka dodatkowych aspektów. Duże znaczenie dla Twojego komfortu ma chociażby procedura likwidacji szkód — powinna być dla Ciebie przejrzysta i zrozumiała już na etapie podpisywania umowy. Warto wziąć pod uwagę również cenę składek za ubezpieczenie mieszkania. Choć „najtańszy” zwykle nie oznacza „najlepszy”, porównanie stawek rynkowych pozwoli Ci określić, ile powinieneś zapłacić.

Jeśli nie chcesz samodzielnie wybierać oferty polisy na mieszkanie, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy. Wystarczy, że skontaktujesz się z Best Ubezpieczenia Kotasiak – spotkanie możesz umówić przez wygodny formularz online, kontakt mailowy lub telefoniczny.